Tırnak batığının nedeni ve doğal yolla önlenmesi

17
Bunu beğendim.
Loading...
Tırnak batığının nedeni ve doğal yolla önlenmesi 

Tırnak batığı genellikle ayak parmaklarında sıkça görülen ve sert tırnağın deriye batması olayıdır. Bayanlarda sıklıkla görülen bu rahatsızlık tüm gün vücudun yükünü taşıyan ayaklarımızda şiddetli bir acıya neden olur.

Yanlış ayakkabı seçimleri, özellikle dar ve parmakların sıkışmasına neden olabilecek modeller kullanmak, yanlış tırnak kesimi ve benzeri nedenlerden dolayı parmak kenarında bulunan sert tırnak deri içine doğru batar. İlerleyen ve müdahalede bulunmayan durumlarda iltihaplanmalar meydana gelir.

Her şeyden daha da önemlisi yürümemize engel olacak kadar şiddetli bir ağrısı olur. Bu rahatsız edici durum ile ilgili tıbbi yöntemlerin yanı sıra evde uygulayabileceğimiz yöntemlerle bu durumu sonlandırmak ve tekrar oluşmasını önlemek mümkündür. Bunun için yapmamız gereken bir leğeni çok sıcak olmamak kaydı ile ayaklarımızın üstünü örtecek kadar su ile doldururuz. İçine yarım çay bardağı kadar tuz dökeriz.

Tuz yakıcı özelliği ile parmak etrafında oluşabilecek enfeksiyonları önleyecektir. Sonrasında batık olan tırnağın üstüne ve kenarlarına vazelin sürerek ayaklarımızı suyun içine koyup yaklaşık 20 dakika kadar bu şekilde bekletiriz. Vazelin tırnağın yumuşamasına neden olacak böylelikle batık tırnağı daha az acı ile deriden çıkarmamızı sağlayacaktır. Bu işlemi ayda bir uygulamamız sonrasında parmağımızda batık oluşumunu sonlandıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir