Sigaradan nasıl kurtulurum mu diyorsunuz ?

24
Bunu beğendim.
Loading...

Sigaradan nasıl kurtulurum mu diyorsunuz ?

Sigarayı bırakmanın birinci yolu kesinlikle psikolojiktir. İlk zamanlarda vücut her ne kadar nikotin istesede aslında kişi psikolojik olarak kendisini tatmin etmediği sürece devamlı olarak kendisi ile savaş içinde olacağı için sonunda iradesine yenik düşer ve sigara içmeye devam eder.

Vücuttaki nikotin isteği ortalama bir hafta sürer. ilk bir hafta içerisinde beyinimizi bir şekilde kandırmayı başarabilirsek bundan sonrası için çok daha kolay olur. Bunun için tavsiye edilen bir seferde kesmek yerine belirli standartlar getirmektir. Kendinize saat koyabilirsiniz, çay kahve gibi içeceklerin yanında sigara yakmak çok alışılmış bir gelenektir; gün içerisinde çay ve kahve tüketimini sınırlayabilirsiniz. Akşamları alkol alıyorsanız bu süre zarfında kısıtlamanızı tavsiye ederim.

Sigara %90 el alışkanlığıdır, tavsiyem sigara ile yaptığınız işlemlere kısıtlama getirmenizdir. Araç kullanırken mutlaka elinize bir uğraş edinin (örnek tesbih) sigara aklınıza geldikçe tesbih çekin, şarkı söyleyin, radioda güzel bir müzik açıp dans edin eşlik edin, sigarayı tek hamlede bırakmak yerine azaltmayı deneyin.

Etrafınızda sigara içen eşiniz, arkadaşınız gibi kişilerle anlaşıp beraber bırakmayı denerseniz karşıdaki kişiye verilmiş söz yüzünden dirayetiniz artacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir